Oblíbené

Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě

Výtvarné umění

Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě

by Galerie Zlin

21. Února - 5. Května
16:00
Konkrétní data konání
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vstupné
69, 45 Kč
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě

Výstava v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Ostravě představí cenné obrazové a grafické exponáty starého evropského umění.

Významnou součástí sbírky Galerie výtvarného umění v Ostravě je kolekce starého umění, která je neobyčejně zajímavým souborem představujícím poklad ostravské sbírky. Vystavovaný výběr se snaží co možná nejplastičtěji mapovat období vymezené lety 1500 až 1800. V kolekci pochopitelně existují značné mezery, ale spojení malby a grafiky přináší možnost bohatšího naznačení souvislostí slohového vývoje. Exponáty z počátku tohoto sledovaného období pochází ze středoevropského prostoru a zachycují přechod od pozdní gotiky k renesanci. S 16. stoletím v zastoupení děl nabývá přirozenou dominanci italské umění, zejména s nastupujícím manýrismem. Nejpřesvědčivěji je reprezentováno umění 17. a 18. století, jež se stalo významným fenoménem, které ve své široké škále odráželo mnohé společenské, politické a náboženské děje tehdejší barokní Evropy. Členění vychází z přirozeně vznikajících celků sakrálního umění, mytologických námětů, krajinomalby a dalších žánrů. V jednotlivých skupinách se může divák seznámit s přístupem umělců tvořících pod vlivem italským, flámským či nizozemským.

  • Vernisáž výstavy proběhne 20. 2. v 17 hodin v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Úvodní slovo pronese ředitel galerie Václav Mílek, k výstavě promluví kurátor Jiří Jůza. S hudebním doprovodem.
  • Výstava bude k vidění v 1. podlaží budovy 14 do 5. 5. 2024 každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin. 

Galerie

for Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě

Konkrétní data konání

21. Února 10:00
5. Května 16:00

Mohlo by Vás zajímat

Výstava Pavel Tichoň – Nikdo Nic Neví 1. 9. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Výstava René Hábl – Vesmírná odysea 1. 9. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Top