Eliška Podzimková na zlínském zámku představuje ve spolupráci s Živým Zlínem ojedinělý soubor hned tří svých projektů pod názvem Sopka les prales. O rozpohybované ilustrace a fotografie z Tanzánie, Filipín i úspěšného projektu Malý princ je velký zájem a výstava má i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na loutkovou stínohru, besedu o Filipínách se Záchranářem na cestách nebo workshop při zvucích etno nástrojů s Radkem Bednaříkem. 

Doprovodným programem posouváme hranice magického světa Elišky Podzimkové ještě dál ve spolupráci se zajímavými umělci a osobnostmi napříč obory. Program jsme koncipovali jak pro menší návštěvníky výstavy, tak pro dospělé a připravili jsme pro ně jedinečné zážitky,” popsala za pořádající organizaci Živý Zlín ředitelka Jana Kubáčová.

Mezi exponáty Elišky Podzimkové si návštěvníci užijí v pátek 26. ledna od 16.30 hodin kouzelný film Modrý tygr, kde je středobodem všeho dění trochu zapomenutá, ale stále kouzelná botanická zahrada. Tu se společně s dětmi vydá zachránit modrý tygr.

Existuje hranice vesmíru? A pokud ano, jak to tam vypadá a je možné cestovat v časoprostoru? Na to vše odpoví Ivan Havlíček z Hvězdárny Zlín na přednášce Hvězdný vesmír a vše, co o něm víme. Na povídání v neděli 28. ledna od 15.30 hodin jsou zváni dospělí i děti.

Jedinečný zážitek přinese 2. února od 18 hodin relaxační večer za zvuků etno nástrojů. Návštěvníci se mohou v relaxační poloze zaposlouchat do tónů tradičních meditačních nástrojů, zklidní svou mysl a užijí si hodinku klidu, pohody a naprosté relaxace při živé hudební produkci Radka Bednaříka.

Sály zlínského zámku opanuje 18. února od 15.30 hodin magická loutková stínohra Sávitrí na motivy staroindické báje v podání divadla Líšeň. Příběh na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Obrazy z barevných pohyblivých stínů na velkém plátně doprovází vypravěč-hudebník vlastnoručně vyrobenými, netradičními zvukovými instrumenty. Po představení si návštěvníci sami stínohraní vyzkouší v rámci workshopu s lektory. 

V expozici Sopka les prales ožije Malý princ nejen na obrazech Elišky Podzimkové, ale také při čtení z této legendární knihy, kterou milují děti i dospělí. Mezi obrazy bude návštěvníkům 10. března v 15.30 číst tým Živého Zlína.

Při tvorbě výstavy se Eliška Podzimková mimo jiné inspirovala Filipínami. O této zemi bude 15. března od 18 hodin mluvit na zámku Marek Balicki, vystupující pod přezdívkou Záchranář na cestách. Promluví nejen o svém roce na Filipínách, ale také o tom, jak se tam dostal – přes Asii na skládacím kole.

Kapacita na doprovodné programy je omezená, proto doporučujeme si koupit vstupenky s předstihem online na www.kulturazlin.cz nebo v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín.

Zajímavosti o výstavě Elišky Podzimkové, která je k vidění na zlínském zámku do 17. března, prozradila umělkyně ředitelce Živého Zlína Janě Kubáčové v novém podcastu Zámecký obývák. Zmínila například, proč se Zlín podobá New Yorku a kdo je Tofa. K poslechu je první díl Zámeckého obýváku na Soundcloudu a dalších streamovacích platformách. 

Interaktivní výstava Sopka les prales celosvětově uznávané české animátorky, ilustrátorky a fotografky Elišky Podzimkové je v sálech zlínského zámku k vidění do 17. března. Expozice nabízí průřez její bohatou tvorbou – od obrazů se zvířaty z tajuplné filipínské džungle přes obrázky z nového vydání Malého prince až po koutek inspirovaný Tanzánií. Otevírací doba je od 14 do 18 hodin vždy od středy do neděle. Vstupné na výstavu je pro děti do 14 let a seniory za 100 Kč, dospělí zaplatí 160 Kč a školní skupina 50 Kč za jedno dítě. Vstupenky zakoupíte online na www.kulturazlin.cz a také osobně na zámku během otevírací doby výstavy. Výstavu pořádá kulturní a kreativní centrum Živý Zlín.