Oblíbené

LOUPEŽNÍCI LESA – promítání filmu / KineDok

Film

LOUPEŽNÍCI LESA – promítání filmu / KineDok

by Velkokavarna GULLIVER

1. Března
18:30
Velkokavárna GULLIVER
Vstupné
dobrovolné
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

LOUPEŽNÍCI LESA – promítání filmu / KineDok

V Rumunsku mizí lesy na rozsáhlých plochách – celé části pohoří zůstávají doslova oholené, s hlubokými erozními rýhami a to i v prudkých svazích, těžené jsou tak i poslední zbytky největších dochovaných evropských pralesů a to i z národních parků. Z velké části nelegálně.
* LOUPEŽNÍCI LESA
Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger / 95 min. / r. 2020 / Rumunsko
Dokument sleduje práci Alexandera von Bismarcka, šéfa americké novinářské a aktivistické nevládní organizace Environmental Investigation Agency (EIA) a jeho spolupracovníků. Záhy potvrzují, že nákladní auta naložená ilegálně vytěženým dřevem míří do gigantického zpracovatelského závodu rakouské firmy
Schweighofer. Aby prokázal, že firma honosící se certifikáty udržitelného hospodaření vědomě vykupuje ve velkém ilegálně vytěžené dřevo, převléká se von Bismarck za amerického obchodníka, který v Rumunsku nakoupil lesy a chce je rychle vytěžit a prodat bez ohledu na zákonné limity. Dostává se postupně až k řediteli, který firmu Schweighofer v Rumunsku zastupuje a vše nahrává na ukryté kamery. Zároveň jeho spolupracovníci sledují a dokumentují přepravu ilegálně vytěženého dřeva ze zničených lesů až do Schweighoferova závodu i nečinnost rumunské policie, která nemá zájem transport ukradeného dřeva řešit. Zveřejnění odhalení vede k rozsáhlým demonstracím. Dokument zachycuje i reakce mluvčího firmy a později i samotného vlastníka nadnárodního koncernu Geralda Schweighofera. Povede odhalení k zastavení nelegální těžby vzácných lesů v Rumunsku? Film paralelně sleduje problém ilegální těžby lesů i v dalších místech světa – v Rusku a Jižní Americe a práci EIA, která nejen odhaluje, ale také hledá a nabízí řešení.
KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Mezinárodního visegrádského fondu, Velvyslanectví USA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.

Galerie

for LOUPEŽNÍCI LESA – promítání filmu / KineDok

Mohlo by Vás zajímat

Cestovatelský biograf: V HLAVNÍ ROLI VELKÝ BÍLÝ ŽRALOK 24. 4. Otrokovická beseda, nám. 3. května 1302 Zobrazit
Premiéra dokumentu VĚZENÍ DĚJIN 28. 4. Kino Napajedla Zobrazit
Top