V letním období plném cestovatelských plánů čeká Zlín i malé hudební dobrodružství. Na zámku vystoupí 13. 8. v 19.00 ženské pěvecké trio Drei Engel a orchestr Collegium Colloredo s programem Toulky barokní Evropou. Dirigent Tomáš Netopil, který patří mezi současnou světovou špičku, se v něm výjimečně představí i v roli houslisty. Koncert pořádá příspěvková organizace Živý Zlín.

„Návštěvníci mají možnost zažít vícero chutí a barev hudby barokní doby. Zvolili jsme Händela coby hitmakera své doby. K němu bylo téměř logické postavit zástupce Francie, která šla tak trochu proti proudu. A protože jsme chtěli posluchačům nabídnout i něco netradičního, objevného, vybrali jsme Johanna Josepha Fuxe coby zástupce vídeňského dvora,“ prozradila Lucie Karafiátová z tria Drei Engel.

První zastávka: LONDÝN

Do Londýna zavítal mladý skladatel Georg Friedrich Händel, aby zde napsal a odpremiéroval svoji operu Rinaldo. Na zámku Zlín si z ní můžete vychutnat ty nejlepší árie.

Druhá zastávka: VÍDEŇ

V samém srdci habsburské monarchie tvořil Johann Joseph Fux. Kromě mnoha oper napsal i několik oratorií. Jedno z těch méně známých, zato však velmi zdařilých a hravých – Il Fonte della Salute aperto dalla Grazie nel Calvario – zazní i ve Zlíně. Výběr doplňují dva sbory a dvě kontrastní árie.

Třetí zastávka: PAŘÍŽ

Vítejte na dvoře krále Ludvíka XV. těsně před jeho svatbou s Marií Terezií Antonií Rafaelou Španělskou. Původní plán na korunovační operu hroutí a zoufalý kardinál Richelieu žádá o pomoc Jean-Philippe Rameaua. Ten měl naštěstí rozepsanou operu Platée, z níž se stal naprostý hit. Jeho inspirací pro druhou operu Les Indes galantes bylo vystoupení dvou domorodců z Louisiany, kteří vystupovali v Evropě s indiánským válečným tancem. „Obě opery jsou dokonalým příkladem hudby, která nestárne a dodnes dokáže roztančit. Klidně se to nebojte udělat. Náš výběr z obou oper si totiž o taneček přímo říká,“ vyzývá návštěvníky zlínského koncertu Lucie Karafiátová.

Tomáš Netopil

Drei Engel tvoří famózní pěvkyně Markéta Klaudová, Pavla Radostová a Lucie Karafiátová spolu s cembalovým virtuosem Jiřím Havrlantem. Charakteristická pro ně je nejen historicky poučená interpretace hudby, ale i obrovská energie a čistá radost z hudby.

Orchestr Collegium Colloredo se odkazuje na významnou postavu kroměřížských dějin. Antonín Theodor Colloredo-Waldsee byl první arcibiskup olomoucký, později se stal kardinálem.

Vstupenky na koncert jsou v předprodeji v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku nebo online na webu Živého Zlína.

.