Čtveřice hudebníků Ek Balam Quartete navazuje na tradici Quintette du Hot Club de France. Tvoří ji muzikanti ze tří zemí. Dojde na sinti jazz, flamenco i Django Reinhardta. Koncert pořádá Živý Zlín 20. března od 19 hodin na zámku Zlín. 

Koncert nabídne virtuózní interpretace především legend gypsy jazzu. Hudební přesahy umocní odlišná národnost hudebníků jako je Itálie, Chorvatsko i Česko. 

Těším se z toho, že v našem osobitém zámeckém obýváku představíme tak zajímavou hudbu podanou mimořádně kvalitními a zajímavými muzikanty. Těšíme se na živočišnou i niternou stránku koncertu,” řekla Jana Kubáčová, ředitelka Živého Zlína. 

Ek Balam Quartete byl původně studiový projekt. Čtveřice muzikantů bez společného zkoušení nebo jiné přípravy v nahrávkách zachytila vysokou míru improvizace a spontánnosti. Následně se ustálila sestava, která vyrazila na evropská pódia. Kapela hraje hudbu na pomezí gypsy jazzu a flamenca, koncertně většinou ve formátu po vzoru Quintette du Hot Club de France, tedy ve složení kontrabas, dvě doprovodné kytary, sólová kytara a případně host na jiný sólový nástroj, například klarinet.

Část repertoáru tvoří flamencové úpravy skladeb Paco de Lucii nebo Vicenta Amiga a z části pak jde o tradiční gypsy jazz jaký známe od Django Reinhardta nebo Rosenberg Tria. 

Všichni hudebníci mají bohaté zkušenosti s vystupováním s nejrůznějšími kapelami. Kromě hvězdných spoluprací se pyšní také významnými oceněními – Jaco Ek Balam se umístil v soutěži Guitar festival 2000 na třetím místě v kategorii jazz a také získal zvláštní cenu v soutěži Nové tváre slovenského Jazzu 2010 v kategorii ethno jazz.

Ek Balam Quartete většinou vystupuje v jižní a západní Evropě.

Jako další zahraniční interpret přijede 9. dubna na zlínský zámek britský hudebník Thomas Atlas. Předvede především živelný blues a funk okořeněný špetkou soulu a jazzu. Vstupenky jsou právě v prodeji na www.kulturazlin.cz a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín.