Největší akce oslav 700 let města Zlína přilákala během víkendu do ulic přibližně patnáct tisíc návštěvníků. Třídenní festival Zlín žije přinesl čtyři scény ve veřejném prostoru, přes pět set účinkujících a lokální i celorepublikové hvězdy. Program akcentoval především kulturní scénu města.

Festival se povedl tak, jak jsme doufali. Ale to především díky spolupráci a nadšení všech zapojených, proto byl v ulicích cítit skutečný genius loci Zlína. Zapojily se desítky organizací, komunit, firem, některé školy, spolky, umělci i jednotlivci Vznikl festival pro Zlín, o Zlíně a od ZlíňanůDo ulic vyrazilo slavit zhruba patnáct tisíc lidí,“ reflektuje akci hlavní manažerka oslav, Jana Kubáčová, která je zároveň ředitelkou příspěvkové organizace Živý Zlín – kulturní a kreativní centrum.

Právě skrze tuto svou organizaci město Zlín oslavy pořádá. Chod scény u zámku Zlín, v parku Komenského a Pod Lipami zajišťoval tým Živého Zlína, o scénu na náměstí Práce se postarala Agentura Velryba.

Návštěvníci si vychutnali bezmála sedmdesát koncertních a jiných vystoupení, přičemž dětský program zajistily především desítky rozmanitých stanovišť v parku Komenského. Mezi ně patřilo například stanoviště s pozorováním Slunce dalekohledy, řemeslné a tvořivé dílny, stanoviště historického spolku s ukázkami polní kuchyně či hudební a pohybové workshopy, ukázky práce Městské policie Zlín a nadšení u publika vzbudily pohádkové postavičky z her divadla Scéna nebo krásné tanečnice z Orianadance.

První tisíce návštěvníků v pátek zaplnily okolí zámku Zlín, kde vystoupila kapela Fleret a program prolínala novocirkusová vystoupení i průvod s obřími nafukovadly. O světelné doladění parku a narozeninovou sedmistovku se postaral zlínský performer Jsf Abb.

Druhý festivalový den zažil Zlín skutečný nápor návštěvníků festivalu na všech čtyřech scénách. Pozornost strhly kapely Nšoči, držitelé ceny Anděl skupina Zrní, moderní cimbálová muzika Harafica i nejmladší kapely ze základních uměleckých škol. Největší stage přivítala hvězdný program, který speciálně pro Zlín připravil se známými zlínskými umělci skvělý akordeonista a skladatel Vojtech Szabó. Velký ohlas sklidila večerní audiovizuální koláž s provazochodcem, pyro show a baletem na fasádě Obchodního domu, po níž následovala světová premiéra skladby pro Zlín v podání Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, kterou napsal uznávaný skladatel Tomáš Ille.

Festival vyvrcholil v neděli vystoupením Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers a koncertní show skupiny Tata Bojs na náměstí Práce, přičemž odpolední program se odehrával také v parku Komenského, kde publikum zcela ovládly kapely jako Franc Alpa nebo No Barriers.

Poděkování patří všem, kteří se zapojili či podpořili festival jako partneři, i těm, kteří zajistili tak hladký průběh. Ať už jde o všudypřítomnou Městskou policii Zlín, Technické služby Zlín, které zajišťovaly pořádek či o zdravotníky z Fakulty humanitních studií UTB starající se o návštěvníky. Skrze Busfest se zapojila také Fakulta multimediálních komunikací zlínské univerzity, svůj prostor pro scénu Pod lipami poskytla Nadace Tomáše Bati. Mezi partnery byl také Český rozhlas Zlín a mnozí další.

Ohlasy návštěvníků:

„Super akce, už se těšíme na 800!”

„Festival je bombový, úplně překonal mé představy!”

„Nádherný koncert, děkujeme!”

„Paráda byli jsme u toho a jsme nadšení.”

„Parádní! Festival se opravdu povedl.”

„Co víc můžu říct? Děkuji.”

„Zlín žije kulturou!”

„Byly to nadlouho nejkrásnější dva dny.”

„Supr, supr, supr! Klobouk dolů před organizátory. Děkujeme!”

„Parádní festival, úžasná atmosféra.”

„Z akce u zámku jsem byl maximálně nadšený.”