Oblíbené

Zářící město: Le Corbusierův „stroj na bydlení“ (přednáška)

Architektura

Zářící město: Le Corbusierův „stroj na bydlení“ (přednáška)

by Živý Zlín

5. Května
15:30
Zámek Zlín
Vstupné
Zdarma

Zářící město: Le Corbusierův „stroj na bydlení“ (přednáška)

Přednáška Maxima Foresta, francouzského specialisty na architekturu Le Corbusiera, proběhne v rámci výstavy Inspirace: Le Corbusier. Vstup zdarma.

Le Corbusierovy velkolepé teorie o moderní architektuře a zářivém městě často poskvrnily interpretaci jeho vybudovaného dědictví. Jeho díla Vers une architecture (1923), Urbanisme (1924) nebo La Ville Radieuse (1930) vysvětlovaly vlivné teorie o moderním bydlení ve věku strojů, ideologicky a esteticky poháněné sociálními, zdravotními a bytovými problémy té doby. Teorie, převedené do rozsáhlých veřejných a bytových projektů, které byly v meziválečném období velmi kritizovány, zůstaly nerealizované. Lze jich vnímat jako příklon k přísné společenské kontrole chování a aktivit jednotlivců. Z toho pramení podezření ze sympatií k organické (kryptofašistické) vizi společnosti. Přesto jeho vybudovaná architektura, rozprostírající se na třech kontinentech, vypráví úplně jiný příběh: příběh architekta, který našel příležitost uplatnit své koncepty na veřejných prostranstvích a kolektivním bydlení až v kontextu poválečné rekonstrukce a dekolonizace. První z pěti Unité d'habitations, které Le Corbusier postavil, Zářící město v Marseille (1946-1952), tak odráží především pozornost věnovanou životnímu prostředí, soukromí a volnému času, barvám a světlu nebo dětské emancipaci. Přednáška, která stručně rozvede návrh veřejných a soukromých prostor této budovy, provede posluchače útrobami “stroje na bydlení”. Vyvoláním různých individuálních příběhů a pečlivým pozorováním jeho mnohostranného využití, zdůrazní Maxime Forest to, čím jsou Le Corbusierovy myšlenky přitažlivé pro současné designéry, kteří se na výstavě prezentují.

Maxime Forest, PhD, je profesorem na univerzitě Sciences Po Paříž, kde přednáší o genderu a avantgardě ve Východní Evropě a o změně evropských měst. V roce 2016 spoluzaložil s Laurou Serrou Kolektiv Cité Radieuse, kurátorské výzkumní seskupení zaměřené na Střední a Východní Evropu, které (spolu)kurátorovalo 35 rezidencí, výstav a workshopů. S Kolektivem provozuje třetí prostor pro současný design a moderní architekturu v Unité d'Habitation v Marseille, kde také žije.

Zářící město: Le Corbusierův „stroj na bydlení“ | 5. 5. 2023, 15:30, Zlínský zámek

© Adéla Bacová  & Kolektiv Cité Radieuse, Fondation Le Corbusier © FLC / ADAGP, Paris, 2023

Mohlo by Vás zajímat

Výstava René Hábl – Vesmírná odysea 1. 9. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
PŘEPIŠTE DĚJINY NA TÉMA "DĚTI A POLITIKA" 1. 6. stan, sad Svobody před zlínským zámkem Zobrazit
Top