Oblíbené

Neznámí virtuosové: Z dílny Aleše Pavlorka

Koncert

Neznámí virtuosové: Z dílny Aleše Pavlorka

by Živý Zlín

21. Listopadu
19:00
Zámek Zlín
Zlín

Neznámí virtuosové: Z dílny Aleše Pavlorka

Závěrečný koncert z cyklu „Neznámí virtuosové“ je věnován skladbám klarinetisty a skladatele Aleše Pavlorka. Stejně jako u předchozích koncertů této řady se na pódiu setkají profesionální umělci společně s talentovanými mladými hudebníky ze základních uměleckých škol. Autorský koncert Aleše Pavlorka je věnován výběru z jeho díla pro dechové dřevěné nástroje, kterými jsou tentokráte klarinet, saxofon a zobcová flétna. Interprety jeho skladeb budou přední zlínští hudebníci, členové Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, hudební pedagogové a také nadaní žáci ZUŠ Harmonie a ZUŠ Zlín – Jižní Svahy. V neposlední řadě na koncertě v roli klarinetisty vystoupí i sám skladatel.

Vstupenky právě v prodeji online zde a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín.

Interpreti:

  • Klarinet – Aleš Pavlorek
  • Klarinetové kvarteto FBM
  • Klarinetové trio ZUŠ Harmonie „Tři lotři“ – Dominik Brhel, Richard Baxa, David Gregor
  • Zobcové flétny - Renata Smetková, cembalo – Markéta Polednová
  • Saxofony - Tomáš Pikner, Lukáš Tobola
  • Klavír - Romana Cholastová, Jiří Šon

Aleš Pavlorek se narodil v roce 1971 v Havířově. Vystudoval hru na klarinet na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a později na Institutu pro umělecká studia na Ostravské univerzitě. Je držitelem několika ocenění v národních soutěžích dechových nástrojů a pro Český rozhlas nahrál desítky skladeb českých i světových skladatelů. V letech 1995-2022 působil jako první klarinetista ve Filharmonii Bohuslava Martinů ve Zlíně. V současnosti rovněž vyučuje na ZUŠ Harmonie Zlín.
Skladatelské činnosti se věnuje již třicet let. Komponuje především komorní instrumentální hudbu, ale v poslední době píše i skladby pro dechové a symfonické orchestry. Jeho hudba je založena na tonálně-modálním principu. Přestože v jeho tvorbě najdeme i moderní kompoziční techniky, autor je využívá vždy jen rámcově a pouze v širších harmonických souvislostech.
Aleš Pavlorek získal v letech 1993-98 řadu ocenění ve skladatelské soutěži „Generace“ a v roce 2006 obdržel první cenu v soutěži Českého rozhlasu za skladbu Koncert pro basklarinet a orchestr. Jeho kompozice hrají přední české a polské symfonické orchestry a díky rozhlasovým nahrávkám a televizním přenosům, si jeho hudba proráží cestu do celého světa.
Za zmínku stojí i jeho práce aranžérská, ve které skladatel usiluje o propojení pop-rockových hudebních stylů se zvukem symfonického orchestru. Spolupracuje s řadou významných osobností české populární scény a díky jeho orchestrálním aranžím získávají skladby zcela nový rozměr.

Klarinetové kvarteto Filharmonie Bohuslava Martinů je tvořeno členy uvedeného orchestru. Klarinetová skupina orchestru je tvořena právě čtyřmi hudebníky (Jiří Kundl, Matej Veselka, Jiří Porubiak, Marek Smetka). Uskupení hraje spolu pravidelně v rámci abonentních koncertů filharmonie. Příležitostně vystupuje také komorně jako samostatné kvarteto, a to např. při akcích města Zlína, v rámci koncertů komorní hudby apod. Dnes nahradí Jiřího Kundla členka Filharmonie Brno Věra Drápelová.

Renata Smetková je hráčkou na zobcové flétny, vyučuje na Konzervatoři P. J. Vejvanovského Kroměříž a ZUŠ Zlín – Jižní Svahy. Cembalistka a varhanice Markéta Polednová pedagogicky působí na Základní umělecké škole Opava a věnuje se korepetici. Obě hráčky se věnují interpretaci hudby starších stylových období jako je renesance a baroko, ale také současné klasické hudbě, která byla napsána pro tyto nástroje. Od r. 2015 společně koncertují s nejrůznějšími hosty na komorních koncertech  pod názvem Tibiea et convivae.

Lukáš Tobola je mladým saxofonistou ze třídy Aleše Pavlorka na základní umělecké škole Harmonie Zlín. Na klavír jej doprovodí Romana Cholastová, která vyučuje na zmíněné škole. Zde pod vedením Aleše Pavlorka působí i klarinetové trio „Tři lotři“ ve složení Dominik Brhel, Richard Baxa a David Gregor. Tito žáci společně hrají druhý rok a mají na svém kontě již vítězství z ústředního kola soutěže komorních souborů základních  uměleckých škol České republiky pro školní rok 2022/23.

Tomáš Pikner je sedmnáctiletý saxofonista ze Zlína. Studuje na ZUŠ Jižní Svahy u učitele Marka Smetky. Je dvojnásobným vítězem krajského kola soutěže ZUŠ, a také účastníkem ústředního kola zmiňované soutěže.  Vedle klasické hudby se věnuje rovněž hudbě komorní a jazzové. Působí v kapelách Piráti a Avion Swingband. Jeho zálibou je kromě muziky také Judo. Tomášovy hudební úspěchy sdílí rovněž jeho vynikající korepetitor Jiří Šon, který vyučuje klavír na ZUŠ Zlín-Jižní Svahy.

Zámek Zlín

Soudní 1, Zlín

Mohlo by Vás zajímat

ASHENA | koncert 29. 5. Velkokavárna GULLIVER Zobrazit
KLÍNY | koncert 28. 5. Velkokavárna GULLIVER Zobrazit
Koncert Ben Cristovao 30. 5. Náměstí Míru Zlín Zobrazit
Top