Živý Zlín v říjnu? Čas na architekturu, graffiti umění i oblíbení podzimní dýňobraní!

Živý Zlín v říjnu? Čas na architekturu, graffiti umění i oblíbení podzimní dýňobraní!

ZLÍNEM NA HORSKÉM KOLE
3. 10. 2021, 12.00 hodin, Zlín

Zlínská 50 je tradiční závod horských kol ve Zlíně, který i v letošním roce podporuje město Zlín prostřednictvím Živého Zlína, kulturní agentury. Závodníci se letos mohou těšit na dvě trasy – kratší, méně náročnou, dlouhou 16 km a hlavní trasu, která bude mít 46 km. Během závodu budou účastníci míjet baťovské domky, vyrazí do lesů nad Zlínem až k hradu Malenovice. Při cestě zpět vystoupají k Majáku a Tlusté hoře. Areál závodu je situován pod Sportovní halou Datart. Registrovat do závodu se můžete ještě přímo na místě do 10.30!

 GRAFFITI UMĚNÍ V CENTRU MĚSTA
14. 10. 2021, 15.00, Náměstí Míru

 Street art uprostřed Zlína? Náměstí Míru ve Zlíně oživí graffiti workshop! Pod vedením graffiti umělců a za doprovodu hudebních performance zanechte svou uměleckou stopu na jednom ze dvou připravených autovraků a vytvořte jedinečné graffiti umělecké dílo.

PRVNÍ SETKÁNÍ ARCHITEKTONICKÝCH MANUÁLŮ
21. a 22. 10. 2021, 13.00 hodin, zámek Zlín

Na zlínském zámku se uskuteční první setkání řešitelů architektonických manuálů, které úspěšně fungují například v Brně, Plzni, Litomyšli, Hradci Králové a Jičíně.

Idea architektonického manuálu vznikla v brněnském Domě umění a veřejnosti je prezentována již od roku 2011, ve Zlíně (www.zam.zlin.eu) je databáze připravována od roku 2019.

Architektonické databáze jsou oblíbenou formou, jak se seznámit s daným místem, jeho historií
a architektonicky zajímavými stavbami a urbanistickými celky. Manuály jsou také důležitým nástrojem cestovního ruchu a prezentace regionálního kulturního dědictví. Každý z účastníků představí specifika svého projektu a koncepci dalšího rozvoje a vzájemné spolupráce.

Setkání moderuje Lucie Šmardová, projektová manažerka Zlínského architektonického manuálu.

DÝNĚ KAM SE PODÍVÁŠ
30. 10. 2021, 15.00, Sad Svobody

 Tradiční rodinná akce Dýňobraní uzavře říjnový program Živého Zlína. Ve spolupráci se spolkem Inspirace Zlín ji organizace připravila na sobotu 30. října. V Sadu Svobody před zlínským zámkem bude pro rodiny
s dětmi připraveno spoustu tematických aktivit – výtvarné dílničky, moštování jablíček, kolotoč, střelnice, strašidelné malování na obličej, pískohraní a mnoho dalšího. Nebude chybět ani soutěž ve dlabání dýní! Před zámkem vyroste mini jarmar se spoustou dýňových dobrot. Program moderuje herec a moderátor Pavel Vacek.  Součástí dýňového odpoledne bude také divadlo pro nejmenší.

Vstupné na akci je tradiční – jako vždy stačí pouze jablíčko do jablečné spirály. Děti, strašidelné kostýmy s sebou!

 Akce Živého Zlína v říjnu

1. a 4.10.         19.00     zámek Zlín      Dny architektury (1.-7.10.) – promítání dokumentů

3.10.                12.00                              Zlínská 50

14.10.              15.00     nám. Míru        Graffiti City

21.-22.10.        13.00     zámek Zlín      Národní setkání tvůrců architektonických manuálů (ZAM)

22.10.              19.00     zámek Zlín      Vítejte v novém světě: Post-hudba, Martin Tvrdý/Inside, Spitfire company/Underdogs (Zvěřinec)

27.10.              19.00     zámek Zlín      Vítejte v novém světě – představení Opletal (Zvěřinec)

30.10.              14.00    Sad Svobody   Dýňobraní