Oblíbené

ZKROCENÁ ZAHRADA – promítání filmu / KineDok

Film

ZKROCENÁ ZAHRADA – promítání filmu / KineDok

by Velkokavarna GULLIVER

3. Dubna
19:00
Velkokavárna GULLIVER
Vstupné
dobrovolné
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

ZKROCENÁ ZAHRADA – promítání filmu / KineDok

* ZKROCENÁ ZAHRADA Salomé Jashi / 87 min. / r. 2021 / Gruzie Třicetimetrový strom projíždí na vlečce několikatunového kamionu krajinou do nového prostředí. Filmová báseň zkoumá krajní podoby ekologické rozmařilosti i absurdity vizionářských plánů.
Městské a vesnické stromy, které bývalý gruzínský premiér vykupuje a stěhuje přes celou zemi do své zahrady, představují pro obyčejné venkovany společnou historii i formativní předměty identit daného místa. Sdílené emotivní propojení s těmito kulturně hodnotnými rostlinami ale při zapojení machinace peněz a vyjednávání probouzí dlouho nevyřčený politický nesouhlas. Dokument záměrně vynechává některé podstatné informace, spoléhá na archetypální figury a situace a předkládá tak příběh mýtu o splnění velkého snu na pozadí dramatu každodenního života obyčejných lidí. Unikátní pozorovací smysl režisérky Salome Jashi na sebe bere podobu poetické vizuálního stylu, který hypnotizuje diváckou percepci vnímání záběry na technologicky náročný proces rozplétání sítě kořenů a logisticky nepředstavitelné stěhování těchto opulentních obrů.
KineDok je projektem Institutu dokumentárního filmu. Projekt je realizován s finanční podporou Kreativní Evropy MEDIA, Mezinárodního visegrádského fondu, Velvyslanectví USA, Státního fondu kinematografie a Magistrátu hl.m. Prahy.

Mohlo by Vás zajímat

Top