Oblíbené

Výstavy Michaely Spružinové a Zuzany Dvorské Šípové

Výstava

Výstavy Michaely Spružinové a Zuzany Dvorské Šípové

by Katerina Martykanova

31. Května - 7. Září
15:00
Konkrétní data konání
Galerie Václava Chada, zlínský zámek
Vstupné
základní vstupné je 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma.
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Výstavy Michaely Spružinové a Zuzany Dvorské Šípové

Skleněné objekty Michaely Spružinové a hyperrealistické obrazy Zuzany Dvorské Šípové mohou zhlédnout návštěvníci galerie na zámku ve Zlíně. Výstavy Serious Play a Identita V budou souběžně zahájeny slavnostní vernisáží ve středu 31. května v 17 hodin. Potrvají pak do začátku září. Nabídnou i komentované prohlídky vedené autorkami. Výstavy jsou také součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu, v jehož průběhu budou mít rozšířenou otevírací dobu.

Galerie Václava Chada pro letní období připravila dvě nové výstavy současných českých umělkyň. Pod názvem Identita V představí hyperrealistické obrazy Zuzany Dvorské Šípové, která patří mezi přední české malířky věnující se tomuto směru.

Příběh cyklu Identita začal nalezením kufru s osobními předměty autorčina dědečka, který měl s sebou při totálním nasazení v městě Gladbeck v Německu. V nalézání souvislostí spojených s předměty denní potřeby malířce pomáhala babička, po jejímž úmrtí a vyklízení domu byly postupně objevovány i osobní předměty ostatních rodinných příslušníků. Pro výstavu v Galerii Václava Chada byly vytvořeny obrazy z cyklu Identita V (2023) – Háčkovaná krajka, Věneček I, Jeho květy, Háčkovaná záclona, které rozšiřují cyklus o příběh prababičky.

Autorka na svých obrazech zachycuje konkrétní předměty či jejich fragmenty, u umělecké interpretace obrazu zdůrazňuje svůj osobní prožitek a vkládá do něj vlastní identitu. Pracuje s oživením vzpomínek a předmětů, které by neměly být zapomenuty v čase,“ přibližuje tvorbu kurátorka výstavy Miroslava Ptáčková. „Snaží se nám zprostředkovat intimní příběhy, které za nalezenými předměty stojí. Mnohonásobně zvětšené předměty jako by levitovaly v prostoru, samy o sobě se stávají pevným bodem v prázdnu, jak podotýká sama umělkyně.

Druhá výstava – Serious Play, prezentuje skleněné objekty výtvarnice Michaely Spružinové. Autorka se věnuje náročné technice tažených skleněných nití, ze kterých formuje různé křehké struktury podobající se jemné síti nebo textilii. Vzniklý reliéf nechává lehnout ve sklářské peci, vznikne závěsný obraz. V případě prostorových objektů skládá tenoučké skleněné tyčinky jednu vedle druhé. Primárně pracuje s recyklátem – odpadovým sklem ze skláren, takovým, jakým je, včetně jeho vad a kazů, které přetváří v jí charakteristická díla.

Expozice Serious Play je rozdělena do třech částí. „Vstupní část můžeme nazvat českým přirovnáním Holka krev a mlíko, v následujícím úseku se přeneseme do Exotického pavilonu a v závěru vstoupíme do autorčiny Obrazárny,“ nastínila Miroslava Ptáčková s tím, že při návrhu expozice umělkyně vytvářela i zcela nová díla, zabývala se samotným prostorem galerie a zrealizovala site-specific instalaci. „Každé zcela nezaměnitelné dílo má v sobě ukrytý příběh. Příběh, který je protkán do křehké skleněné sítě a při bližším zkoumání se postupně objevuje.“

Výstavy je možné zhlédnout také formou komentovaných prohlídek. Expozicí Serious Play provede Michaela Spružinová, a to 21. 6. v 17 hodin a v rámci dernisáže 1. 9. v 17 hodin. Výstavu Identita V okomentuje Zuzana Dvorská Šípová 2. 6. v 17 hodin a v rámci dernisáže 7. 9. v 17 hodin.

Obě výstavy jsou realizovány za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína. Jsou přístupné v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. V průběhu Zlín Film Festivalu bude navíc otevřeno 3. a 4. 6. od 10 do 17 hodin a 6. 6. od 13 do 17 hodin.

 

 

Konkrétní data konání

31. Května 19:49
7. Září 15:00

Mohlo by Vás zajímat

Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby 10. 5. Galerie Václava Chada_zlínský zámek Zobrazit
BRNKÁNÍ • Jan Ambrůz 1.2. – 28.4.2024 28. 4. Muzeum Napajedla Zobrazit
Výstava „Proměny v čase 74/24“ Miroslava Göttlicha 12. 5. Galerie Václava Chada, zlínský zámek Zobrazit
Top