Oblíbené

Vernisáž výstavy Vladimír Karfík a inspirace Amerikou

Výstava

Vernisáž výstavy Vladimír Karfík a inspirace Amerikou

by Galerie Zlin

28. Března
17:00
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vstupné
zdarma
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Vernisáž výstavy Vladimír Karfík a inspirace Amerikou

Vernisáž výstavy Vladimír Karfík a inspirace Amerikou: praxe u architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho projekty pro firmu Baťa se uskuteční 28. 3. v 17 hodin v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy Vladimír Karfík a inspirace Amerikou: praxe u architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho projekty pro firmu Baťa v úterý 28. 3. v 17 hodin, kterou připravila Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně. Úvodní slovo pronese ředitel galerie Václav Mílek, k výstavě promluví kurátor výstavy Jindřich Chatrný.

Výstava bude k vidění v grafickém kabinetu ve 2. podlaží budovy 14 do 11. 6. 2023 každý den kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

O výstavě:

Výstava představuje originální materiály spojené se jménem světové osobnosti architektury Frank Lloyd Wrightem. V pozůstalosti Vladimíra Karfíka, uložené v archivu oddělení dějin architektury Muzea města Brna, najdeme plány a fotografie, které i dnes ilustrují zajímavou etapu života tohoto architekta – jeho praxi ve Wrightově ateliéru ve Spojených státech amerických v letech 1928–1929. Vzpomínkám na toto období věnoval Karfík také čtyři kapitoly ve své memoárové knize. Když po americkém pobytu 14. dubna 1930 odjel pracovat do Zlína k firmě Baťa, uplatnil zde řadu svých zahraničních znalostí a zkušeností. Tyto materiály, například Wrightův návrh na bytovou věž St. Mark’s Tower v New Yorku (1927–1929), na kterém Vladimír Karfík spolupracoval, fotografie Wrightových staveb, realizace Vladimíra Karfíka pro firmu Baťa na fotografiích Josefa Sudka a Rudolfa Brunera-Dvořáka aj., byly představeny v rámci expozice architektury Muzea města Brna. Nyní je tento tematicky vybraný konvolut plánů a fotografií, doplněný architektonickým modelem, dobovým nábytkem a publikacemi, součástí rozšířené reprízy ve zlínské galerii.

Mohlo by Vás zajímat

Výstava „Proměny v čase 74/24“ Miroslava Göttlicha 12. 5. Galerie Václava Chada, zlínský zámek Zobrazit
BRNKÁNÍ • Jan Ambrůz 1.2. – 28.4.2024 28. 4. Muzeum Napajedla Zobrazit
Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby 10. 5. Galerie Václava Chada_zlínský zámek Zobrazit
Top