Oblíbené

PŘEDNÁŠKA SLACKLINE/HIGHLINE aneb svět z ptačí perspektivy Denisy Krásné v Továrně!

Přednáška

PŘEDNÁŠKA SLACKLINE/HIGHLINE aneb svět z ptačí perspektivy Denisy Krásné v Továrně!

by Kavarna Tovarna

19. Března
18:00
Kavárna Továrna
Vstupné
dobrovolné
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

PŘEDNÁŠKA SLACKLINE/HIGHLINE aneb svět z ptačí perspektivy Denisy Krásné v Továrně!

Jaké to je dívat se na svět seshora? Přijďte si poslechnout povídání Denisy Krásné, jedné z nejlepších českých slacklinerek o tom, jak se chodí na 2cm popruhu stovky metrů nad zemí a vydejte se spolu na přelet nad nejkrásnějšími scenériemi Evropy a Severní Ameriky. MÁTE SE NA CO TĚŠIT! VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ ✨ Pro rezervace volejte zavčasu +420 608 564 619📞
Podíváme se třeba do Yosemitů v Kalifornii, kde tento sport v 80. letech vznikl, a kde se setkáme s jedním z pionýrů slackline. Na pozadí jeho příběhu se dozvíme více o historii tohoto stále okrajového sportu, který je u nás ovšem stále populárnější a dostupnější. Jaké jsou benefity pro jeho praktikanty? A jak dlouho vůbec trvá tohle umění zmáknout? Denisa se dostala na vrchol, jak doslova tak obrazně, během pouhých třech let. Už dvakrát se jí povedlo posunout český ženský highlinový rekord, naposledy, když přešla 280m dlouhou lajnu bez jediného pádu. Její cesta ale nebyla bez překážek. Jak se vyrovnala s tlakem ve své hlavě? A vůbec, jak se překonává strach, když člověk vidí tisíci metrovou propast pod svýma nohama? Co lajnery motivuje urputně pracovat, jak na své fyzické, tak mentální stránce? Vydejte se spolu s Denisou na přelet nad nejkrásnějšími scenériemi Evropy a Severní Ameriky a oceňte jejich krásy z perspektivy ptačí, kterou lajny zprostředkovávají. Seshora se podíváme třeba na italské Dolomity, slovenské Tatry, tenerifské oceány, nebo červené kaňony amerického západu. Neopomeneme ale ani české pískovce, hrady, nebo třeba Český Krumlov, kde každý červen můžete vidět lajnery nad svými hlavami během již tradičního highline festivalu. Tak se nebojte a doražte!
Denisa je česká highlajnerka s ambicemi tak vysokými jako její lajny na obloze. Poté, co dosáhla pozoruhodného pokroku ve svém prvním roce na slacklině, začala své lajny přenášet do stále větších výšek a délek dosahujících stovky metrů na místech tak rozmanitých jako jsou Yosemitské údolí v USA, italské Dolomity, kanadské Rockies, české pískovcové věže a středověké hrady, bavorské Alpy, tenerifské oceány, vrcholky slovenských Tater, nebo havajské bujné pralesy. Nejraději chodí dlouhé lajny v krásných krajinách po celém světě, zejména v horách, kde může spojit svou vášeň pro lajnění s lezením, alpinismem a turistikou a ocenit krásy hornaté krajiny z nové ptačí perspektivy. Po necelých třech letech od zahájení své highlajnové cesty již dvakrát dokázala překonat český ženský highlajnový rekord. Nejdelší lajna, kterou přešla bez jediného pádu měřila 280 metrů. Za svůj největší úspěch ale považuje přejití 880 metrů dlouhé highlajny s pouhými dvěma pády. Její sbírka Flow: Outdoor Counternarratives by Women from Rivers, Rock, and Sky (česky: Flow: Outdoorové příběhy žen z řek, skal a nebe) má být publikována v roce 2025 kanadským vydavatelem Rocky Mountain Books. Působí navíc v redakci lezeckého magazínu emontana, kde vychází její příběhy z lajn i lezení (odkazy na články zde: https://linktr.ee/vegi.deni.slacks)
Když není zrovna na lajně, Denisa působí jako akademik na katedře anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě. Její hlavní oblasti odborného výzkumu jsou kolonialismus, kultura a literaturu původních obyvatel Severní Ameriky, kritická zvířací studia, ekofeminismus a artivismus. Zaměřuje se také na roli genderu v outdoorových sportech a na překážky v přístupu do outdoorového prostředí pro minoritní skupiny, včetně žen, především na amerických kontinentech. Denisa má několik publikovaných odborných článků a knižních kapitol, přednášela svůj výzkum na konferencích po Evropě a Severní Americe, pravidelně se objevuje v médiích jako expert na americká témata, vyvinula tři nové akademické kurzy a vyučuje širokou škálu kurzů o výše uvedených tématech.

Galerie

for PŘEDNÁŠKA SLACKLINE/HIGHLINE aneb svět z ptačí perspektivy Denisy Krásné v Továrně!

Mohlo by Vás zajímat

LICHTENŠTEJNSKO | člověk ho buď nezná, nebo obdivuje 16. 5. Velkokavárna GULLIVER Zobrazit
RUSKO a ČÍNA – Jak vnímat "velké hráče" multipolárního světa 24. 4. Zikmundova vila, Žlebová 2894 Zobrazit
Přednáška: LUDĚK KOCOUREK – 7 MĚSÍCŮ NA LA GRACE 22. 4. Obřadní síň Městského úřadu Otrokovice, nám. 3. května 1340 Zobrazit
Top