Oblíbené

Přednáška: Filozofie buddhismu

Přednáška

Přednáška: Filozofie buddhismu

by Katerina Zamecnikova

17. Ledna
18:30
Nová Akropolis, T. G. Masaryka 1281 (budova MSI), Zlín
Vstupné
Vstupné: 100 Kč (studenti a důchodci 80 Kč)
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Přednáška: Filozofie buddhismu

Stoicismus je filozofický směr starý přes 2 000 let a je stále aktuální. V kurzu „Stoicismus v moderním světě?“ se naučíte teorii i praktické tipy, jak dosáhnout vnitřní pevnosti a klidu. Prozkoumáte základy stoicismu skrze příběhy římských stoiků Epiktéta, Senecy a Marca Aurelia a skrze praktická cvičení zjistíte, jak nám dnes může stoicismus pomáhat každý den.

Všichni toužíme po štěstí, a přece je pro nás obtížné odpovědět na základní otázky: Co vlastně štěstí je? A jak ho lze dosáhnout? Podle své povahy hledáme štěstí na různých místech: někdo ve vztazích, jiný v nezávislosti, někdo v pohodlí, jiný v překonávání překážek… ale všichni se střetáváme se skutečností, že ne vždy dosáhneme všeho, co pokládáme za důležitou podmínku svého štěstí. I to, co se nám získat podaří, můžeme zase ztratit. Proto Buddha mluvil o tom, že život je plný utrpení: podstatou hmotného světa je pomíjivost, a tudíž neustále něco ztrácíme. Ani naše tělo není věčné a dříve či později budeme čelit realitě nemoci, stáří a smrti. Lze tedy vůbec žít šťastně? Jak se povznést nad nestálost světa, ve kterém žijeme, a dosáhnout trvalého štěstí? Právě na tyto otázky hledal odpověď Buddha, když před více než 2 000 lety formuloval své učení, které dodnes inspiruje miliony lidí po celém světě.
Hlavní Buddhovou zásadou je, že naše štěstí nezávisí na vnějších okolnostech, ale výhradně na našem postoji. Stejná věc může činit jednoho člověka šťastným, jiného nešťastným a dalšímu být lhostejná. Náš postoj můžeme ovlivnit, což znamená, že naše štěstí či neštěstí je v našich rukou. Jaké postoje vedou ke štěstí a jaké nás naopak činí nešťastnými? Jak je můžeme proměnit? Přijďme se seznámit s Buddhovými odpověďmi, které ani po mnoha stoletích neztratily svou aktuálnost.

Mohlo by Vás zajímat

Život je takovej – Viktor Tauš 31. 5. stan, sad Svobody před zlínským zámkem Zobrazit
Život je takovej – Eva Vrabcová – Nývltová 2. 6. stan, sad Svobody před zlínským zámkem Zobrazit
FLORENCIE 19. 6. Nová Akropolis, T. G. Masaryka 1281 (budova MSI), Zlín Zobrazit
Top