Oblíbené

PAJTÁŠI

Výstava

PAJTÁŠI

by quitkova

20. Listopadu - 20. Března
12:42
Konkrétní data konání
Kvítková 4122, Zlín
Vstupné
Zdarma
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

PAJTÁŠI

PAJTÁŠI – dřevěné sochy ze 30. let minulého století od Jaroslava Baťky z Jaroslavických Pasek.

PAJTÁŠI – dřevěné sochy ze 30. let minulého století od Jaroslava Baťky, který pracoval ve Zlíně a vyřezával v dílně na Jaroslavických Pasekách jsou k vidění na výstavě PAJTÁŠI v designových lahůdkách QUITKOVÁ, na Kvítkové ve Zlíně.

Každá z těchto sošek je osobitým dílem, vycházejícím z repetice vybraného vzoru, ale zároveň respektující specifičnost jednotlivých kousků zbytkového materiálu, ze kterých vznikla. Jejich estetika vychází z primitivismu začátku minulého století, který navazoval na prosté umění lidových kultur kmenů v Africe a Asii, kam Baťka v rámci svých pracovních cest často cestoval.

Zástupy PAJTÁŠŮ čekají, kdo v nich najde svého vlastního strážce a svoji vlastní interpretaci. Z dnešní perspektivy je překvapující množství práce a energie, kterou do díla Jaroslav Baťka vložil, aniž by ji za svého života, jakkoliv monetizoval. Čistá radost. Jeho kolekce čítá několik desítek až stovek soch, které nesou jeho neutuchající touhu vyřezávat a společně tvoří harmonický rytmus, který máte možnost vidět od 20. listopadu 2023 do 20. března 2024 v designových lahůdkách QUITKOVA, na ulici Kvítková /u přechodu k Lorencově ulici/ ve Zlíně.

A co znamená slovo "pajdáš"?

Pro samotné slovo "pajtáš" najdeme ve slovníku vysvětlení, že se jedná o označení něčeho podobného jako „kamarád“ nebo „společník“. Z maďarského „pajtas“ překládáme jako kamarád, druh, družka bez gendrového rozdílu. Ale přeneseně se slovo „pajtáš“ vyskytuje i jako nadávka, jak bylo použito například ve filmu "Slovácko sa súdí". Jako vysvětlení slova se také nabízí varianta, že Pajtáš je Valach z "Pajty", přístřešku pro ovce se totiž dříve říkalo pajta. A co v nich vidíte vy?

Galerie

for PAJTÁŠI

Konkrétní data konání

20. Listopadu 12:42
20. Března 12:42

Mohlo by Vás zajímat

Best of Lívia Kožušková a studenti figurální kresby 10. 5. Galerie Václava Chada_zlínský zámek Zobrazit
BRNKÁNÍ • Jan Ambrůz 1.2. – 28.4.2024 28. 4. Muzeum Napajedla Zobrazit
Výstava „Proměny v čase 74/24“ Miroslava Göttlicha 12. 5. Galerie Václava Chada, zlínský zámek Zobrazit
Top