Oblíbené

Neznámí virtuosové: S cimbálem za oceán – Matěj Číp a cimbál jako klíč od světa

Koncert

Neznámí virtuosové: S cimbálem za oceán – Matěj Číp a cimbál jako klíč od světa

by Živý Zlín

19. Března
19:00
Zámek Zlín
Zlín

Neznámí virtuosové: S cimbálem za oceán – Matěj Číp a cimbál jako klíč od světa

Matěj Číp jako vůbec první Čech studoval cimbál v New Yorku. Je vítězem mezinárodních soutěží, dokonce hrál na Zimních olympijských hrách v Pekingu. Ve Zlíně představí svou cestu kontinenty, přes Jižní Koreu i Peking. Ke společnému hraní přizval i vynikající českou cimbalistku Gabrielu Krchňáčkovou. Koncert pořádá Živý Zlín v úterý 19. března od 19. hodin na zlínském zámku.

Koncert, který přinese zajímavosti z cestování i hudby nese název Cimbál jako klíč od světa. Je součástí série Neznámí virtuosové, kterou připravuje kulturní a kreativní centrum Živý Zlín. „Tento i další koncerty u nás na zámku představují výjimečné osobnosti hudební scény. Letos koncerty pojí představování netradičních hudebních nástrojů i jejich zajímavé autorské pojetí,” upřesnila ředitelka pořádající organizace, Jana Kubáčová.

Matěj Číp během večera představí, jak cimbál otevírá dveře napříč žánry, styly i kulturami. Posluchači se mohou těšit na sólová vystoupení, dua, povídání o dobrodružných studií ve světě, a také na vystoupení cimbálových předskokanů ze ZUŠ.

Jedinečnost tohoto koncertu tkví v kombinaci tradice a inovace a slibuje nevšední hudební zážitek, od tradičních lidových melodií přes klasický repertoár až po modernu,” přibližuje program Renata Smetková, dramaturgyně série Neznámí virtuosové. 

Cimbál se stal Čípovi klíčem ke světu a mnoha příležitostem. Jeho talent mu přinesl vítězství na Mezinárodním festivalu cimbálu v roce 2017 a diplom s vyznamenáním Summa Cum Laude s vedlejším oborem v čínském jazyce na Northern State University, kde se stal historicky prvním vysokoškolským studentem hry na cimbál ve Spojených státech. 

V roce 2021 se Číp vydal na prestižní Centrální konzervatoř v Pekingu v Číně, kde studoval pod vedením přední profesorky čínského cimbálu yangqinu. Vrcholem jeho cesty pak bylo vystoupení na Zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022. 

New York momentálně patří mezi nejnovější kapitoly v Čípově dobrodružství. Nyní zde studuje slavnou Berklee College of Music a současně představuje cimbál na koncertech a přednáškách napříč Spojenými státy. Podařilo se mu hostovat s americkými orchestry nebo přednášet o cimbálu na několika prestižních amerických univerzitách.

Spolu s Matějem Čípem vystoupí ve Zlíně Gabriela Krchňáčková, která spolupracovala například s Českým rozhlasem Brno a Ostrava, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Ostravskou bandou, TV Noe, BROLNem nebo Ensemble FLAIR.

Zahraje Matěj Číp a jeho host Gabriela Krchňáčková - cimbál

Vstupenky právě v prodeji zde (200 Kč dospělý, 180 Kč děti a senioři) a v showroomu Živého Zlína na nádvoří zámku Zlín (Po-Pá 9-16 h.).

Zámek Zlín

Soudní 1, Zlín

Mohlo by Vás zajímat

GAIA – Pod Lípou 1. 6. Zlín - Pod Lípou Zobrazit
Koncert 22. 6. Kavárna Továrna Zobrazit
Top