Meziškolní konference Rada mladších
Projekt, který byl dosud doménou hlavního města, se letos nově rozšiřuje do osmi krajů. Jednou z jeho zastávek bude v úterý 21. listopadu i Zlín. V aule Fakulty humanitních studií UTB v budově U18 se od 9 do 17 hodin sejdou studentské týmy nebo jednotlivci z rekordních 11 škol se 24 prezentacemi. Budou muset sebrat odvahu a vystoupit se svojí prezentací před plným sálem a s mikrofonem čelit zvídavým dotazům, od lidí z pléna.
Přihlášení prezentující budou mít za úkol předvést publiku svůj příspěvek během deseti minut co možná nejatraktivněji. Jak zpracovat tematiku jinakosti a LGBT, kyberprostoru a dezinformací, umělé inteligence nebo vlastních zkušeností s duševní poruchou?
Dobrý speaker umí nejen dobře mluvit, ale také si své názory v diskusi obhájit. Prvními kritiky studentských týmů tak budou nejen jejich spolužáci, učitelé, ale také odborníci z praxe jako je ministerský rada Jana Havlíková z MŠMT, zástupci Poradenského a krizového centra Zlín Janina Zemanová a Marek Mikláš, Karel Šafr z Unicorn University, Martin Kožíšek ze Safer Internet Centra, krajský školská koordinátorka prevence Šárka Kostková. Studenty přijde pozdravit a konferenci zahájí radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.
Účast na konferenci je užitečná a podnětná také pro školní psychology, preventisty, učitele anebo další pracovníky s mládeží. Může jim poskytnout nový pohled na to, jak účastníci vnímají současný svět i sebe sama. Jednotlivé prezentace mohou také pedagogové využít v hodinách jako podklad k diskusi na dané téma.
Meziškolní konference se ve Zlíně uskuteční v úterý 21. listopadu a moderovat ji bude respektovaný psycholog a terapeut Aleš Kuda. Živý přenos z konference je možné sledovat prostřednictvím youtube zde. Nejzajímavější příspěvky, které se ve Zlíně i na ostatních místech představí, budou prezentovány ve velkém finále 4. prosince také v Praze.
Konferenci organizuje nezisková společnost Dělej co tě baví, která zábavnou formou motivuje děti a mládež k pohybu, kreativitě a rozvíjení sebe sama. Rovnováhu mezi digitálním světem a fyzickou aktivitou staví na několika hodnotách: sociální rovnost, zdravý, slušný přístup k životu a ohleduplnost k přírodě. Hlavním partnerem projektu je Dům zahraniční spolupráce, partnery potom Evropská komise, Nadační fond Flamidia, Unicorn University a další. Záštitu převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, Zuzana Fišerová. Mezi odbornými garanty jsou například společnosti EDUin, Nevypusť duši, Safer Internet Centrum a další.
Více informací o konferenci včetně časového harmonogramu a seznamu míst najdete na webu www.radamladsich.cz