Oblíbené

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

Výtvarné umění

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

by Galerie Zlin

26. Září
17:00
budova 61
Vstupné
69, 45 Kč
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

Zveme vás na komentovanou prohlídku výstavy Zlínský salon v rámci trienále Dům umění II. Výstavou vás provede kurátor v úterý 26. 9. v 17 hodin v budově 61.

O VÝSTAVĚ:

Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Během osmi ročníků prošel koncept přehlídky různými změnami – kritéria při výběru umělců, obměny jury, účast vystavujících z různých zemí, doprovodné akce. Z původní snahy o reprezentativní a názorově i generačně široký přehled dění na současné umělecké scéně se projekt postupně profiloval směrem k vyhraněnějšímu sdělení. V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň. Pro doplnění připomeňme, že mladším tvůrcům je věnováno trienále Zlínský salon mladých (poslední proběhl v roce 2021).
Letošní Dům umění II pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61 jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let a všichni byli důvodně považováni za nadějné talenty. Dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Nacházejí se však také v životním období, kdy už nemají k dispozici nabídky a podporu pro mladé umělce, ale ještě se většinou nestali žijícími klasiky. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu 2023 na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů Nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.

trienále Dům umění II
 • Zlínský salon
  6. 9. – 5. 11. 2023
  Budova 61 továrního areálu
 • Obsese
  6. 9. – 5. 11. 2023
  14|15 BAŤŮV INSTITUT, 1. podlaží budovy 14
 • Salon L. Š.
  22. 11. 2023 – 4. 2. 2024
  14|15 BAŤŮV INSTITUT, 1. podlaží budovy 14
Komentovaná prohlídka výstavy Obsese v budově 14 proběhne v úterý 19. 9. v 17 hodin.

Mohlo by Vás zajímat

Výstava Dana Sahánková – Mundus Invisibiles 5. 5. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě 5. 5. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Top