Oblíbené

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

Výtvarné umění

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

by Galerie Zlin

10. Října
17:00
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, budova 61
Vstupné
69, 45 Kč
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

Zveme vás na poslední komentovanou prohlídku výstavy Zlínský salon v rámci trienále Dům umění II. Výstavou vás provede kurátor v úterý 10. 10. v 17 hodin v budově 61.

O VÝSTAVĚ:

Projekt Dům umění je nástupcem trienále Nový zlínský salon, které se poprvé konalo v roce 1996. Během osmi ročníků prošel koncept přehlídky různými změnami – kritéria při výběru umělců, obměny jury, účast vystavujících z různých zemí, doprovodné akce. Z původní snahy o reprezentativní a názorově i generačně široký přehled dění na současné umělecké scéně se projekt postupně profiloval směrem k vyhraněnějšímu sdělení. V roce 2020 jsme použili nový název: Dům umění. Ten nebyl zvolen náhodně, ale odkazuje jednak k někdejšímu hlavnímu výstavnímu prostoru salonů ve Zlíně a zároveň k času, kdy pořádající instituce více fungovala jako výstavní platforma a méně jako muzeum umění. Co se na trienále za celou dobu jeho existence nezměnilo, je snaha o obsáhlou periodickou prezentaci současné tvorby zralých českých a (od roku 2004) slovenských umělců a umělkyň. Pro doplnění připomeňme, že mladším tvůrcům je věnováno trienále Zlínský salon mladých (poslední proběhl v roce 2021).
Letošní Dům umění II pracuje s tématem „Život umělce“. Na hlavní výstavu nazvanou jednoduše Zlínský salon v budově 61 jsme pozvali padesátku umělců a umělkyň, kteří se v roce 2009 účastnili Zlínského salonu mladých. Tehdy jim bylo necelých třicet let a všichni byli důvodně považováni za nadějné talenty. Dnes by měli být na vrcholu své umělecké kariéry. Nacházejí se však také v životním období, kdy už nemají k dispozici nabídky a podporu pro mladé umělce, ale ještě se většinou nestali žijícími klasiky. Pendantem a jiným pohledem na téma je výstava Obsese v budově 14, sídle Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, kurátorsky připravená Milanem Mikuláštíkem. Zaměřuje se na stírání hranic mezi uměním a životem, představuje uměleckou tvorbu jako každodenní praxi i nutkavou posedlost. V listopadu 2023 na výstavy naváže Salon L. Š., který má být jednak poctou jednomu z iniciátorů Nových zlínských salonů Ludvíku Ševečkovi, ale zároveň příspěvkem k problému uměleckých generací.

trienále Dům umění II
 • Zlínský salon
  6. 9. – 5. 11. 2023
  Budova 61 továrního areálu
 • Obsese
  6. 9. – 5. 11. 2023
  14|15 BAŤŮV INSTITUT, 1. podlaží budovy 14
 • Salon L. Š.
  22. 11. 2023 – 4. 2. 2024
  14|15 BAŤŮV INSTITUT, 1. podlaží budovy 14
Komentovaná prohlídka výstavy Obsese v budově 14 proběhne v úterý 19. 9. v 17 hodin.

Galerie

for Komentovaná prohlídka výstavy Zlínský salon | Dům umění II

Mohlo by Vás zajímat

Staré umění ze sbírky GVU v Ostravě 5. 5. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Výstava Dana Sahánková – Mundus Invisibiles 5. 5. Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT Zobrazit
Top