Oblíbené

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Neboj se!

Výstava

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Neboj se!

by Galerie Zlin

10. Ledna
17:00
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, 14|15 BAŤŮV INSTITUT
Vstupné
59, 39 Kč
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Neboj se!

komentovaná prohlídka výstavy Jan Merta – Neboj se! s kurátorem v úterý 10. 1. v 17 hodin

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve na komentovanou prohlídku výstavy Jan Merta – Neboj se!, kterou otevřela v prosinci 2022. Výstavou vás provede její kurátor v úterý 10. 1. v 17 hodin.

O VÝSTAVĚ:

Jan Merta (nar. 1952 v Šumperku) je jedním z nejdůležitějších českých malířů přelomové generace 80. let, která na základě reflexe dobových postmoderních tendencí i na základě vlastní situační sebereflexe vnesla do českého výtvarného umění radikální změny.
Ve svém svébytném vizuálním projevu vycházejícím z osobní paměti, přetváří Jan Merta témata reálného světa v jedinečnou projekci vlastního prožitku. Tento neobyčejně upřímný přístup je svou intenzitou a pravdivostí k divákovi až pozoruhodně přenosný a sdílný. Ve většině případů autor vybírá jako náměty svých maleb, kreseb a objektů předměty a reálie na okraji běžné pozornosti, které jsou však pro něj osobně velice podstatné. Jejich vytržením z původního kontextu a volným zpracováním jim přisuzuje nový obsah.
Mertova první samostatná výstava v KGVU ve Zlíně si tak klade za cíl představit průřez jeho tvorbou z průběhu posledních 20 let s těžištěm ležícím na autorových obrazech z „osobního trezoru“. S dílem Jana Merty se zlínská veřejnost měla možnost seznámit pouze značně fragmentárně v rámci Nových zlínských salonů (1999 a 2017).

Mohlo by Vás zajímat

DRŽTE SI PONOŽKY! 1. 9. Muzeum Napajedla Zobrazit
Zdeněk Rozkopal „Mezi filmem a malbou“ 31. 5. Galerie Václava Chada_zlínský zámek Zobrazit
Top