Oblíbené

Komentovaná prohlídka výstav Václava Chada a Alexe Berana

Komentovaná prohlídka

Komentovaná prohlídka výstav Václava Chada a Alexe Berana

by Katerina Martykanova

26. Října
17:00
Galerie Václava Chada_zlínský zámek
Vstupné
Zdarma
Tuto akci organizuje externí pořadatel, nikoli Živý Zlín. Dotazy proto směřujte přímo na pořadatele akce.

Komentovaná prohlídka výstav Václava Chada a Alexe Berana

Výstavy "Pax tecum" Václava Chada a „Čas, kdy nohy umrzají a srdce odlétá ústy“ Alexe Berana, které jsou momentálně k vidění v Galerii Václava Chada, bude možné navštívit ve čtvrtek 26. října v doprovodu jejích kurátorů, Miroslavy Ptáčkové a Víta Jakubíčka.

Poměrně krátký, ale intenzivní život Václava Chada představuje prostřednictvím jeho díla výstavní prostor nesoucí jeho jméno – Galerie Václava Chada ve Zlíně. Václav Chad patřil k prvním studentům nově založené Školy umění firmy Baťa, jež zahájila provoz 18. září 1939. Po dokončení studia pokračoval na tzv. huti – speciální školní dílně pro absolventy, kde měl možnost se zapojit do velkých školních zakázek, současně během celých studií také pracoval jako výtvarník v propagačním oddělení Baťových závodů. Od října roku 1944 se naplno zapojil do protifašistického odboje, nakonec sám vedl konspirativní skupinu. Při razii gestapa na firemním internátu v noci z 23. na 24. února 1945 byl při pokusu o útěk zastřelen.

Výstava Alexe Berana, spolužáka Václava Chada,  je jeho pomyslným návratem do Zlína po 80 letech. Jeho první veřejná prezentace se totiž uskutečnila ve Zlíně na podzim 1943 v rámci výstavy absolventů prvního ročníku Baťovy Školy umění. Výstava je rozdělená do tří hlavních částí a zobrazuje jeho zlínské období, tj. roky 1939-1945.

Obě výstavy budou přístupné do 12. listopadu v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin.

Mohlo by Vás zajímat

PUTOVÁNÍ ZA TAJEMNÝM ZLÍNSKÝM HRADEM 9. 6. Hradisko na Kudlově Zobrazit
Top