Tři mimořádně talentovaní mladí hudebníci ze Zlínsého kraje se představí jako sólisté v rámci unikátního hudebního projektu Malí velcí filharmonici. Nenechte si ujít slavnostní koncert 4. 5. v 19.00 v Kongresovém centru Zlín! V předprodeji zbývají poslední vstupenky.

JULIE POLÁKOVÁ / klavír

(15 let, ZUŠ Hulín, pedagog: Martina Mergentalová)

Na klavír hraje od čtyř let. Na svém kontě má řadu hudebních úspěchů. Umístila se ve zlatém pásmu na Celostátní přehlídce Mládí a Bohuslav Martinů 2023, ve stříbrném pásmu na Mezinárodní soutěžní přehlídce PIANOFORTE PER TUTTI 2023. Získala 3. místo v Mezinárodní Novákově klavírní soutěži v Kamenici nad Lipou 2022. Je držitelkou Zlatého oříšku Zlínského kraje 2022. Věnuje se aktivně také sborovému zpěvu.

Jak se připravuješ na své sólové působení? 

Začala jsem se připravovat už o letních prázdninách a teď je to už velmi intenzivní příprava. Cvičím každý den okolo tří až čtyř hodin a samozřejmě mám ještě hodiny s mojí paní učitelkou. Kromě paní učitelky se mi věnuje ještě maminky, která je také klavíristka. 

Moc se na Malé velké filharmoniky těším. Je to výzva a doufám, že získám nějaké nové zkušenosti.

Jsou nějaká úskalí, která musíš v přípravě překonávat?

Těmi je někdy únava, protože čas kloubím se školou, chodím na gymnázium. Čas se snažím si organizovat tak, aby únava nezničila kvalitu cvičení. 

Co od toho projektu očekáváš?

JP: Já jsem si vždycky přála si zahrát před orchestrem. A když jsem se dověděla, že se mi to díky tomuto projektu splní, byla jsem šťastná. Doufám, že získám nové zkušenosti a že se zocelím na pódiu. 

Stíháš něco dalšího, kromě hry na klavír? Co ti dělá ještě radost, čím se odreagováváš?

Já ještě chodím do sboru, takže určitě zpívání. Se sborem máme také hodně aktivit, a to se doplňuje s tím klavírem. 

Chceš se v budoucnu stát profesionální hudebnicí?

Ano. Nemám úplně jasně dané, kde bych ráda skončila jako hudebník. Ale chtěla bych, aby mě to bavilo a byla jsem s tím co dělám spokojená. A také bych ráda zdolávala další výzvy, stejně jako teď, v projektu Malí velcí filharmonici.

Kdo ti bude fandit?

Tím, že jsem z hudební rodiny, tak mi všichni fandí a těší se. Moji kamarádi a samozřejmě moje paní učitelka.

MATOUŠ POSPÍCHAL / housle

(15 let, ZUŠ Uherské Hradiště, pedagog: Jiří Pospíchal)

Je držitelem 1. místa a absolutním vítězem krajského kola soutěže ZUŠ ve hře na smyčcové nástroje. Vyhrál krajské kolo v soutěži společnosti Akord Kvint. S dalšími tělesy, kde působí, získal 2. cenu primárius smyčcového kvarteta ve Františkových Lázních, se smyčcovým orchestrem ZUŠ UH 1. cenu v Olomouci a s cimbálovou muzikou ZUŠ UH 1. cenu v Mikulově. Již několikrát vystoupil jako sólista společně s orchestrálním tělesem.

Jak se připravuješ na své sólové působení? 

Cvičím s tátou, který je zároveň můj učitel, nebo sám. Denně tak jednu až tři hodiny. Připravuji se od minulého léta a znám tu skladbu dobře. Důležitý je pro mě zvuk a dobrá technika. 

Těšíš se na orchestr?

Ano, moc se těším. Už jsem hrál s různými orchestry nebo v nich. Když jsem součástí orchestru, samozřejmě mám kolem sebe víc lidí, kteří mi mohou pomoci, ale když hraji sólově před orchestrem, tak je to jenom na mě.

Co od toho projektu očekáváš?

Pro mě to je velká výzva a nová zkušenost. 

Rád bych v budoucnu byl muzikant, ať už součástí orchestru, nebo jako sólista. Mám velký vzor právě v tátovi, který sám hrával v orchestru České filharmonie. Mě se líbí to cestování s tím spojené a také to, že se pracuje na různorodém repertoáru. Mám rád kulturní život. Jít ve stopách táty a hrát v České filharmonii by byl určitě splněný sen.

Stíháš něco dalšího, kromě hry na housle? Co ti dělá ještě radost, čím se odreagováváš?

Já hraju ještě badminton a pin pong. Pak taky hraju v kvartetu a cimbálové muzice. 

JULIE VAJDÁKOVÁ /akordeon

(17 let, ZUŠ Zlín, pedagog: Vojtech Szabó)

Je vítězkou celostátního kola soutěže ZUŠ ve hře na akordeon. Úspěchy sklidila i na mezinárodní úrovni. Byla vybrána do mezinárodních mistrovských kurzů Ameropa Musica, působila zde v orchestru pod vedením T. Williamse. Spolupracovala s Pavlem Šporclem, Městským divadlem Zlín, Filharmonií Bohuslava Martinů, ČRo Ostrava, koncertovala s akordeonistou Vojtechem Szabó, nahrávala s Tomášem Klusem Tvoří duo se zlínskou herečkou a šansoniérkou Helenou Čermákovou. 

Jak se připravuješ na své sólové působení?

Připravuji se sama se svým profesorem, jelikož moji rodiče působí ve zcela jiném oboru, než je hudba. Jsou mi však velkou oporou při cvičení a zároveň díky nim můžu hrát na tak skvělý nástroj. Skladbu, která zazní na koncertu, hraju od října. Je pro mě výzvou, protože ji napsal autor z 21. století a zní velmi rytmicky a emocionálně. Zároveň je zajímavá tím, že byla napsaná pro bandoneon. Chtěla bych do ní dát kus sebe a doufám, že to posluchači uslyší. 

Co od toho projektu očekáváš?

Nové zkušenosti, poznání úžasných muzikantů, se kterými možná budu jednou mít tu čest spolupracovat. Zároveň se moc těším na výkony ostatních sólistů.

Chtěla by ses věnovat hudbě v budoucnu profesionálně?

Nejsem si tím jistá, ale pokud ano, tak ještě nevím v jaké roli. Každopádně bych ráda dostávala akordeon více do povědomí široké veřejnosti. Jsem rovněž nadšená, že si můžu vyzkoušet hraní s celým orchestrem, a ještě býti sólistkou, protože není tak běžné vídat akordeon jako sólový nástroj za doprovodu velkých těles.

Co ti dělá ještě radost, čím se odreagováváš?

Mým odreagováním od hudby je škola. Baví mě, že oproti akordeonu je to zcela jiný typ učení. Mimo to tančím a zpívám ve folklórním souboru Kašava a hraji na varhany v kostele u nás na Březůvkách a na Provodově. 

Jakou máš podporu okolí?

Podporu od svých nejbližších mám obrovskou, pomáhá mi jak rodina tak přátelé. Doufám, že všichni dorazí a užijí si koncert stejně jako já.

Posláním projektu Malí velcí filharmonici je vytvořit podmínky pro propojení generací a přenesení zkušeností na budoucí mladé umělce. Potřetí vznikl zcela jedinečný orchestr s výjimečným zvukem. Je tvořen 65 talentovanými žáky základních uměleckých škol z celého Zlínského kraje a 25 členy Filharmonie Bohuslava Martinů, kteří byli zároveň mentory mladým kolegům. 

Děkujeme za podporu všem partnerům, účastníkům, učitelům, ředitelům, rodičům, přátelům, celému pořadatelskému týmu a dalším, bez kterých by  tento projekt nemohl vzniknout.